Rada Seniorów 12.07.2019
Powiatowy Urząd Pracy w Wodzisławiu Śl.
pomaga znaleźć pracę seniorom
Słysząc słowo „emeryt”, przed oczyma często mamy obraz starszej pani z siwym koczkiem i w nieforemnym płaszczyku, wychudzonej lub z lekką nadwagą, otoczonej gromadką wnucząt tudzież poczciwego staruszka zatopionego w lekturze na bujanym fotelu. – Wiedza społeczeństwa o emerytach i ludziach starszych jest mocno oparta na stereotypach – przyznaje prof. Anna Kotlarska-Michalska, socjolog z UAM w Poznaniu.
Cyt.Gazeta Wyborcza z 3 lipca 2018:
„W Polsce jest ponad 7,6 miliona emerytów. Średnia emerytura to nieco ponad 2100 złotych brutto. Emerytura minimalna to odrobinę ponad 1029 złotych (na rękę 880). Ale żeby tyle co miesiąc dostawać, trzeba mieć odpowiedni staż emerytalny – czyli przepracować co najmniej 20 lat, jeśli jest się kobietą, i 25, jeśli jest się mężczyzną.
Jeśli staż pracy jest niższy, można dostawać dosłownie grosze. – Uprzejmie informuję, że w grudniu 2017 roku najniższa emerytura wypłacona przez ZUS wyniosła cztery grosze, a najwyższa – 21 tysięcy 100 złotych, łącznie z kwotą dodatku pielęgnacyjnego – mówi Bartłomiej Celejewski z biura prasowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Skąd tak kolosalne różnice? – Te różnice w świadczeniach to wypadkowa liczby i wysokości składek, które ubezpieczony odkładał przez cały okres swojego zawodowego życia – odpowiada Celejewski.”
W Powiatowym Urzędzie Pracy w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęła działalność Strefa Aktywnego Seniora.

To nowa usługa pośrednictwa pracy adresowana do osób, które z racji wieku i nabytych świadczeń są bierne zawodowo. To odpowiedź wodzisławskiego urzędu na zgłaszany przez pracodawców deficyt wykwalifikowanych pracowników.

Dlaczego powstała Strefa Aktywnego Seniora?
- w naszym powiecie utrzymuje się rekordowo niska stopa bezrobocia (około 5%)
- pracodawcom coraz trudniej znaleźć jest wykwalifikowanych pracowników.
Jak się okazuje, już nawet pracownicy z zagranicy, głównie z Ukrainy, których w ciągu roku przez lokalne firmy przewija się około 3 tysięcy, nie ratują sytuacji.
Szczególne trudności mają pracodawcy w pozyskaniu pracowników w niepełnym wymiarze czasu.
- Strefa ma przeciwdziałać biernej postawie starszych mieszkańców naszego powiatu, którzy zyskali okazję do podreperowania domowego budżetu, ale też do podtrzymania swojej aktywności.
Zalety pracownika – emeryta:
- lojalność
- wiedza
- doświadczenie
- dyspozycyjność
Ekonomiczne aspekty – zatrudniania emerytów:
- przeciwdziałanie stagnacji gospodarczej
- wzrastająca liczba biernych i coraz dłużej żyjących emerytów i rencistów przy jednoczesnym spadku osób aktywnych zawodowo
- niebezpieczeństwo obniżenia świadczeń otrzymywanych przez obecnych i przyszłych emerytów
- alternatywa w postaci wydłużanego wieku emerytalnego, albo wzrost nakładów inwestycyjnych na poprawę produktywności polskich przedsiębiorców
Jak działa Strefa Aktywnego Seniora?
- Rejestracja i aktywizacja odbywa się kompleksowo w ramach tzw. jednego okienka.
- Osoby poszukujące pracy otrzymują odpowiednie dla nich oferty.
- Emeryci mogą korzystać m.in. ze wsparcia doradcy zawodowego, przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, uzyskują pomoc w przygotowaniu profesjonalnego cv.
- PUP przedstawia zainteresowanym oferty pracy i kontakt z pracodawcami, a także indywidualne informacje zawodowe i porady.
Ciekawą formą zatrudnienia dla emeryta jest praca krótkoterminowa (np. na tydzień lub dwa) oraz praca w określone dni tygodnia.
Z ofertą Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. Należy dotrzeć do wszystkich emerytów naszego powiatu.
Opracowano na podstawie materiałów prasowych oraz rozmowy z Anną Słotwińską-Plewką – Dyrektorem PUP w Wodzisławiu Śl. i Krzysztofem Dybcem – Prezesem Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śl.
Ewa Flis